Медичний канабіс: хто потребує?
Згідно з даними МОЗ, більше 6 мільйонів українців потребують терапії медичним канабісом. Це пацієнти, які страждають від хронічного болю, онкологічних захворювань, нейропатій, або мають посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), зокрема через наслідки війни. Для цих людей канабіс може стати справжньою альтернативою традиційним препаратам, особливо коли інші методи лікування не ефективні або викликають значні побічні ефекти. Медичний канабіс здатен зменшити біль, покращити апетит, нормалізувати сон і загальний стан здоров’я.
Форми медичного канабісу
На сьогодні в Україні медичний канабіс доступний у вигляді олій, екстрактів та капсул. Такі форми є зручними для контролю дозування і підходять для довготривалої терапії. Важливо зазначити, що форма канабісу у вигляді суцвіть (шишок) в Україні поки що не доступна для медичних цілей, на відміну від деяких інших країн.
Можливості для лікування військових із ПТСР
ПТСР є однією з найважливіших проблем серед військових, які повертаються з війни. У багатьох країнах медичний канабіс вже використовується для лікування цього розладу. Хоча в Україні ПТСР поки що не включено до офіційного переліку показань для терапії канабісом, ведуться обговорення щодо його розширення. Це може дати змогу військовим отримати новий, більш ефективний метод терапії, що допоможе зменшити залежність від сильних ліків, таких як опіоїди.
Регуляція та безпека медичного канабісу
16 лютого 2024 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis)» №3528-IX. Відповідно до Закону, призначення та відпуск таких лікарських засобів фіксуватиметься в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) та здійснюватиметься на підставі електронного рецепта.Всі процеси, пов’язані з вирощуванням, виробництвом і обігом медичного канабісу в Україні, суворо регулюються державою. Ліцензовані медичні заклади можуть виписувати канабіс тільки на основі електронного рецепта. Це забезпечує прозорість і контроль якості продукту, що потрапляє до пацієнта.
Як отримати медичний канабіс на платформі “е-знеболення”?
1. Онлайн-консультація: обирайте зручний час для консультації з кваліфікованим лікарем без потреби виходити з дому.
2. Оцінка стану здоров’я: лікар ретельно вивчає вашу історію хвороби та оцінює симптоми.
3. Електронний рецепт: якщо є показання до лікування медичним канабісом, лікар випише електронний рецепт, який ви зможете використати в аптеці.
4. Придбання препаратів: придбати медичний канабіс можна у ліцензованих аптеках або медичних центрах.
- Хронічний або нейропатичний біль (R52.2)* та/або спастичність (R25.2), які викликані такими захворюваннями, як:
- злоякісні новоутворення (СОО – С97);
- діабетична нейропатія (Е10.4, Е11.4, Е12.4, Е13.4, Е14.4);
- розсіяний склероз (G35);
- ураження трійчастого нерва (G50);
- ураження лицевого нерва (G51);
- невралгії внаслідок оперізуючого лишаю (G53.0);
- ураження нервових корінців та сплетінь (G54);
- компресія нервових корінців та сплетінь при хворобах (G55); мононевропатії верхньої кінцівки (G56);
- мононевропатії нижньої кінцівки (G57);
- поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи (G60-G64); церебральний параліч та інші паралітичні синдроми (G80 – G83);
- внутрішньочерепні травми (S06).
- Нудота та блювання (R11), що викликані проведенням хіміотерапії (Z51.1) під час лікування новоутворень (СОО – С97).
- Хвороба Паркінсона (G20).
- Комбінований голосовий тик з множинними руховими тиками (синдром де ля Туретта) (F95.2).
- Рефрактерна (фармакорезистентна)епілепсія(G40 – G41).
- Захворювання, що спричиняють судомні напади у дитячому віці, такі як синдром Леннокса – Гасто (G40.4), синдром Драве (G40.4), туберозний склероз (Q85.1).
- Втрата ваги повʼязана з анорексією (R63.0) у пацієнтів з хворобами, зумовленими вірусом імунодефіциту людини (В20-В24).
- Інші захворювання (А00 – Т98)**.